Historia
  • Rejestracja

Historia

ZACZYNALIŚMY OD JUNIORÓW

Sekcja juniorów Akademii Szachowej Gliwice powstała w październiku 2009 roku i jest obecnie jedną z największych i najszybciej rozwijających się w Polsce. Pod stałą opieką Akademii jest około 500 zawodników w wieku od 4 do 18 lat i liczba ta stale rośnie. Wśród wielu utalentowanych zawodników możemy poszczycić się medalistami i finalistami Mistrzostw Polski Juniorów, finalistami Mistrzostw Europy i świata juniorów, zwycięzcami Mistrzostw Śląska oraz wielu turniejów krajowych i międzynarodowych.

Uzyskiwanie tak spektakularnych wyników możliwe jest dzięki stworzonej przez nas, innowacyjnej strukturze szkoleniowej opartej o wykwalifikowaną kadrę trenerów i instruktorów, jak również specjalistów różnych dziedzin sportu i psychologii.

W ciągu pięciu lat działalności Stowarzyszenia do współpracy z naszym klubem dołączyło wielu czołowych Arcymistrzów, m.in. czołowy szachista świata Arcymistrz Alexei Shirov, czy jeden z najbardziej utytułowanych polskich szachistów, wieloletni trener Kadry Narodowej Seniorów – Arcymistrz Włodzimierz Schmidt.

Z zawodnikami Akademii pracują również najzdolniejsi arcymistrzowie młodego pokolenia - reprezentant Kadry Narodowej Seniorów – Arcymistrz Robert Kempiński, wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy Juniorów – Arcymistrz Jacek Tomczak oraz medalista Olimpiady Sportów Umysłowych – Arcymistrz Marcin Tazbir.

Treningiem mentalnym naszych zawodników zajmuje się jeden z największych specjalistów w kraju – Paweł Habrat; psycholog sportowy Reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz wielu czołowych sportowców różnych dyscyplin, u boku Jerzego Dudka współtwórca książki „Pod presją”.

Akademia Szachowa Gliwice aktywnie promuje Królewską Grę na terenie Gliwic i województwa śląskiego. „Okrętem flagowym” pośród turniejów organizowanych przez Stowarzyszenie jest Międzynarodowy Turniej Akademii Szachowej Gliwice, który przyciąga czołowych zawodników z kraju, jak również gości z zagranicy. Organizujemy też dwie ważne dla miasta cykliczne imprezy szachowe: Mistrzostw Gliwic Juniorów oraz Mistrzostw Gliwic Przedszkolaków w szachach, które przyczyniają się do wyławiania nowych talentów.

Jesteśmy organizatorami i pomysłodawcami szeregu imprez szachowych o charakterze popularyzatorskim. Zaliczyć do nich należy mecz „Dzieci Akademii Szachowej kontra dorośli” w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, podczas którego w plenerze zawodnicy Akademii zapraszają do gry przypadkowo spotkanych dorosłych mieszkańców Gliwic. Rokrocznie organizujemy również „Symultanę z Arcymistrzem”, podczas której każdy chętny szachista może zmierzyć się w seansie gry jednoczesnej z jednym z czołowych Arcymistrzów świata.

Przy organizacji wszystkich przedsięwzięć czynny udział biorą Urząd Marszałkowski, Samorząd Miasta Gliwice oraz Polski i Śląski Związek Szachowy, co świadczy o ich randze i rzetelności przeprowadzenia.

 

KOLEJNY KROK - SENIORZY

Rok 2013 był kamieniem milowym w działalności Akademii Szachowej Gliwice. Kolejne sukcesy oraz ugruntowana, silna pozycja w szachach juniorskich zachęcały do myślenia o przyszłości. Do zdobycia renomy pełnowartościowego klubu szachowego brakowało już tylko jednego – drużyny seniorskiej mogącej walczyć o medale w Ekstralidze oraz stanowiącej naturalną kontynuację dla wyrastających w Gliwicach młodych talentów.

Budowę nowej jakości klub rozpoczął od pozyskania zawodników mieszkających w Gliwicach, którzy niegdyś reprezentowali lokalne kluby. Po siedmiu latach gry w ekstraligowym „Pocztowcu” Poznań do gry w Gliwicach powróciła założycielka Akademii Szachowej Gliwice – Marlena Chlost. Dołączyli do niej jeden z najbardziej utytułowanych gliwickich zawodników – Mistrz Krajowy Tadeusz Juroszek.

Rozmach oraz tempo rozwoju Akademii spowodowały, iż wielu najlepszych polskich Arcymistrzów zaczęło wiązać swoją przyszłość z gliwickim klubem. Skład drużyny wzmocnili najsilniejsi zawodnicy borykającej się z problemami finansowymi „Polonii” Warszawa -Arcymistrzowie Robert Kempiński, Michał Olszewski oraz Mistrz Międzynarodowy Tomasz Warakomski. Kolejne ważne transfery to pozyskanie Arcymistrza Tomasza Markowskiego z ekstraligowej drużyny „Odrodzenia” Kożuchów oraz Arcymistrza Marcina Tazbira z „Wisły” Kraków.

Na sukcesy nie trzeba było czekać długo – pewne zwycięstwo w II Lidze Seniorów i awans drużyny do wyższej klasy rozgrywkowej przyszły już w pierwszym roku funkcjonowania. Klub nie spoczął jednak na laurach. W grudniu 2013 roku Akademię zasilili najsilniejsi zawodnicy „Pocztowca” Poznań – Arcymistrzowie Jacek Tomczak i Włodzimierz Schmidt oraz Mistrzowie Międzynarodowi Marcin Szeląg i Klaudiusz Urban.

Konsekwentna, dynamiczna polityka Akademii Szachowej Gliwice spowodowała, iż w roku 2014, po raz pierwszy w historii, gliwicka drużyna wystąpi w Ekstralidze Szachowej, pozostawiając jednocześnie silne zaplecze w postaci drugiej drużyny walczącej w I Lidze Seniorów.

Zrzeszenie najsilniejszych polskich szachistów w ramach Akademii Szachowej utworzyło z gliwickiego klubu pretendenta do najwyższych laurów Drużynowych Mistrzostw Polski Seniorów 2014 oraz kandydatów do startu w Klubowym Pucharze Europy. Tak funkcjonujący klub stanowi naturalną, profesjonalną strukturę dla rozwoju młodych szachistów, co pozwala liczyć w przyszłości na wychowanie własnych zawodników światowego formatu.